Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Digitronové hodiny s PIC16F628A

Vytvořeno 18.07.2012 15:54:19 | Poslední změna 18.07.2012 16:19:59
Po delší době jsem se rozhodl postavit ještě jedny digitronové hodiny. Tentokrát jsem vyjímečně použil procesor, aby si na své přišli taky zastánci PICů a podobných broučků. Tyto hodiny nejsou na internetu žádnou novinkou, konstrukce byla dokonce otištěna i v PE 1/2008. Hodiny jsou řízeny multiplexně, v mém případě procesorem PIC16F628A. Spínání katod je zajištěno obvodem MH74141 - jak jinak :) a anody jsou spínány přes vysokonapěťové tranzistory MPSA42 a MPSA92. Hodiny mají vlastní DC/DC měnič pro vytvoření anodového napětí, takže odpadá i nutné trafo, pro získání 170V.
Tolik na úvod a teď si hodiny popíšeme trošku detailněji.
V původní konstrukci byly použity digitrony ZM1080T. Já tu ale měl čtyři krasavce ZM1040 a to dokonce nepoužité a dva nepoužité ZM1080T. Takže jsem mohl post hodin a minut osadit velkými digitrony a post sekund digitrony malými. Což zlepšilo celkový vzhled hodin. Procesor samozřejmě celou konstrukci podstatně zjednodušil, navíc mají hodiny alespoň ještě jednu užitnou funkci a to funkci budíku. Ten zajišťuje maličká piezosiréna, která pípá v rytmu sekund. Nastavení hodin pak umožňují tři tlačítka. Celé nastavení probíhá poměrně snadno stisknutím tlačítka pro nastavení hodin začne blikat číslice na postu desítek minut zvolíme číslo které potřebujeme a zmáčkne se druhé tlačítko, kterým se posuneme o číslo dál a takhle postupně nastavíme požadovaný čas. Je to poměrně jednoduchý, nicméně velice dobře fungující způsob jak celé hodiny ovládat. Stejným způsobem se pak nastavuje i budík. To že jsme v režimu nastavení budíku se pozná podle toho, že zhasnou digitrony na postu sekund. Hodiny pak mají i záložní akumulátor 3,7V, který při výpadku proudu napájí procesor, takže se nevymažou hodiny. V původním schématu jsou u akumulátoru použity schottkyho diody, já použil germaniové GA207 a funguje to s nima taky dobře.
DC/DC měnič: Obstarává obvod MC34063, jehož cena je téměř směšná - pohybuje se kolem 10kč. V měniči je použitá radiální tlumivka 300uH, já cívku s touto hodnotou neměl, měl jsem jen 400uH, ale není to rozhodně ke škodě, protože měnič běží uplně v pohodě i s takovou cívkou. Výstup měniče je pak posílem tranzistorem IRF830. Chci upozornit na odpor 1R, který je osazen v měniči, opravdu musí mít hodnot minimálně 0,9 ohmů, protože při nižší hodnotě se tranzistor IRF830 i s dobrým chlazením rovná menšímu přímotopu.
Vzhledem k tomu, že jsou hodiny řízeny multiplexním režimem, je potřeba si uvědomit, že jas digitronů poněkud klesne, narozdíl od klasického statického režimu. Také je to dáno tím, že anodový zdroj je velice měkký. Pokud použijeme digitrony ZM1080T tak je jas o něco větší protože mají poměrně malou spotřebu proudu na anodu ( něco kolem 2mA). Mnou použité digitrony ZM1040 jsou už trošku větší žrouti a proud anody je něco kolem 4,5mA, což je samozřejmě větší zátěž pro celý měnič. Nicméně i za cenu nižšího jasu digitronů vypadají hodiny velice efektně a jejich přesnost je opravdu vynikající. Ano nerad jsem k digitronům použil procesor, ale pro jednou není od věci udělat vyjímku. Spíš jsem chtěl vyzkoušet něco nového. Co se DPS týče je dělaná fotocestou, protože jsem chtěl hodiny udělat opravdu na precizní úrovni. Ještě čekají na nějakou pěknou krabičku, jinak jsou hotové. Napájení pak zajišťuje malý napáječ 13,5V/ 120mA.

CELÝ NÁVOD VČETNĚ PROGRAMU PRO PROCESOR JE ZDE:
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one