Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Digitronové hodiny TIPA - PT029

Není tomu tak dlouho - cca 3 roky co se na českém trhu elektronických hraček objevila stavebnice digitronových hodin s digitrony Z574M. Společnost TIPA uvedla na trh jedinečnou a určitě velmi povedenou stavebnici digitronových hodin, využívajících CMOS obvody 4017 a 4060. Je tedy jasné, že hodiny mají minimální odběr. Vzhledem k tomu že se jednalo o limitovanou edici (100ks), se po nich docela zaprášilo. Ani já jsem neodolal a i když jsem si mohl hodiny vyrobit sám, objednal jsem si je jako velmi milý dáreček k Vánocům 2008. Hodiny jsem měl sestavené za jedno odpoledne. Vzhledem k tomu, že hodiny mají již navrženou a vyleptanou dps, pořenou nepájivou maskou a pocínovanou tam kde jsou zapuštěny součástky, dokáže ji sestavit snad každý kdo se trošinku o elektroniku zajímá. Ale o tom nemá cenu se rozepisovat, vše o hodinách a jejich stavbě si můžete přečíst na stránkách společnosti TIPA (odkaz dole).

Já ale chci popsat jak hodiny fungují a jak jsem si s nimi vyhrál.

Hodiny mám více než rok a jdou výborně s poměrně slušnou přesností. Článek na tipa.eu uvádí že doladění oscilátoru je cca + - 10s / den, což je možná pravda, ale pokud se vám podaří oscilátor sladit opravdu na výbornou přesnost bude jako u mě a to je cca 1s / den, což opravdu není tak hrozné, když si uvědomíme že se rozejdou o 1 minutu za 2 měsíce - což znamená cca o 6 minut za rok.
Jinak určitě musím poznamenat, že tyto hodiny jsou opravdu na profi úrovni. Jdou nepřetržitě od doby kdy jsem je složil a spustil - to bylo 25.12.2008 cca v 16h :-). Jediné co jsem u nich pozměnil je doutnavka ... místo oranžové jsem tam vrazil zeleně svítící doutnavku, která se mi nedávnou dostala do ruky z rozbitého toustovače. Vypadá to zajímavě - každopádně to je na každém jak si hodiny ,,vytuní'' . Není od věci ani blikající doutnavka - jednoduše najdeme v děliči složeném z 3 ks CMOS4017 takovou frekvenci která by přibližně odpovídala rytmu vteřin a přez spínací tranzistor jako je tomu u spínání digitronů doutnavku připojíme na vybraný pin obvodu. Samozřejmě musíme bázi chránít odporem 100k a anodu doutnavky také odporem 100k. Pak doutnavka bliká a vypadá to zajímavěji. Co se týče podsvícení digitronů, to jsem nedělal - jednak proto, že si nikdy nevzpomenu koupit modré 5mm LED diody, proto, že trafíčko které hodiny napájí má jen 79mA a nemuselo by LEDky utáhnout a vyměňovat trafo se mi se nechce no a taky proto, že v noci to svítí až moc a protože mám hodiny naproti posteli abych se mohl podívat kolik je hodin v noci (když mi v létě zase u ucha kvičí přiblblej komár :-D) tak diody by mi svítily přímo do obličeje a spát by se nedalo.

Každopádně jak jsem už napsal jedná se o velice zdařilo stavebnici, která opravdu splňuje to, co autoři slibují. Bohužel je už vyprodaná, ale společnost TIPA pro velkou popularitu nechala přidělat další dps takže si může každý objednat plošňák a hodiny si sestavit na vlastní pěst.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one