Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Elektronické bicí soupravy

STRPENÍ NA ČLÁNKU SE PRACUJE.

Tento článek zde bude přesně popisovat krok za krokem jak si podomácku vyrobit profesionální elektronickou bicí coupravu s analogovým modulem, který vytváří ony známé zvuky elektronických bicích z 80. let. (Např. bicí značky simmons a podobně)

Pro inspiraci je zde video jedné z prvních elektronických souprav na světě ( Simmons SDS-5) Rok výroby 1981- 1982.

JE TŘEBA UPOZORNIT HNED ZEZAČÁTKU, ŽE TOTO ZAŘÍZENÍ JE EXTRÉMNĚ SLOŽITÉ A JEHO STAVBU DOPORUČUJI POUZE ZKUŠENÝM ELEKTRONIKŮM, PRACUJEME S VELKÝM MNOŽSTVÍM SOUČÁSTEK - ŘÁDOVĚ STOVKY.

Elektronické bicí, pro většinu neznalých lidí dva nesmyslné pojmy. Pro lidi, kteří v hudbě jak se říká umí chodit to až tak nesmyslný pojem není. Elektronické bicí nástroje se začaly objevovat v první polovině 70. let a dodnes jsou velice čast používanými nástroji. Na konci 70. let se na výrobu elektronických bicích souprav soustředilo několik firem, jako např. Pollard, Linndrum a podobně. Ty však nedosáhly valného úspěchu a v roce 1978 je koupila nově vzniklá firma Simmons. Ta měla jasný cíl, vyrábět profesionální elektronické bicí nástroje a toho také dosáhla. Elektronické bicí značky simmons jsou dodnes jasnou legendou a doslova matkou elektronických bicích nástrojů.
Mnozí, kteří zažili módu 80. let si vzpomenou na šestihranné zbláštně vypadající plástve, do kterých klepal bubeník paličkami ve spoustě světově známých skupin. V neposlední řadě si určitě vzpomenete na zvlášntí a nepřirozené zvuky bicích v té době, přecijen akustické bicí zněly poněkud jinak než elektronické. Onen známý zvuk bicích určoval módu a styl rocku i popu 80. let.
Jak elektronické bicí fungují? Je to poměrně jednoduché, uvnitř těch zvláštních bubínků, do kterých když udeříme ozve se maximálně klepnutí paličky o blánu, jsou piezoelektrické snímače, které snímají údery paliček, vytváří elektroimpulsy, které se pak kabelem z bubínku dostávají do tzv. zvukového modulu, kde už vznikají všechny zvuky bicích nástrojů elektronickými obvody.
Zvukový modul, v 70. a první polovině 80. let se vyráběly zvukové moduly analogové - pomocí operačních zesilovačů zapojených jako generátory sinusového signálu, trojúhelníkovitého signálu nebo zapojených jako šumové generátory - pro napodobení rytmičáku, činelů nebo hajtky. Po roce 1985 se začaly už objevovat i první digitální zvukové moduly pro elektronické bicí, kde byly do E-Eprom pamětí nasamplované zvuky bicích nástrojů, tehdy začly už elektronické bicí znít velmi podobně jako akustické.
Já se tu zde budu věnovat hlavně stavbě elektronických bicích nástrojů s analogovým modulem. Tedy takovým zvukovým modulem, který je tvořen z běžných součástek - tedy žádné procesory, paměti a podobně. Zvuky budeme vytvářet pomocí generátorů z operačních zesilovačů, šumových generátorů, generátorů pily a podobně.

Ke stavbě bude zapotřebí velké množství součástek, v případě, že budeme chtít sestavit celou bicí soupravu - tj. Velký buben -tzv dupák, rytmický (snare) rytmičák, tři přechodové bubny- vysoký, střední a kotel, hajtku a dva činely, případně ještě efekt napodobující tleskání.
Samotný modul rytmičáku obsahuje několik operačních zesilovačů pravděpodobně použijeme hlavně LM324, CA3080, LM358 a MAA741. Poté z tranzistorů vytvoříme šumové generátory a samozřejmě modul obsahuje množství odporů a kondenzátorů. Samozřejmostí jsou potenciometry, pro ovládání šumů, hlasitostí, dozvuků, kvality zvuku, výšky tónu, funkce click podobně.

Jako snímače zvolíme větší pieza, abychom dosáhli i toho že souprava je dynamická -jak silně udeříme tak silně bude zvuk daného bubínku znít.

Jak budeme při práci postupovat bychom si měli rozdělit do několika bodů.
Nejprve je potřeba si uvědomit co vlastně od celého zařízení očekáváme. Pokud chceme postavit jen například jeden doplňkový elektronický bubínek k akustické soupravě, bude práce vcelku jednoduchá pro toho, kdo umí zacházet s audiotechnikou a integrovanými obvody.
Pokud je ale v našem zájmu postavit kompletní celou elektronickou soupravu - což znamená 5 - 8 bicích, bude toto zařízení poměrně složité.

Začneme tedy snímačem, jak jsem již uvedl pro snímání úderů paličky budeme potřebovat pieza s průměrem 3 a více cm. Úderem do bubínku vznikne na snímači signál nedefinovatelného tvaru, ten následně vedem stíněným kabelem až do samotného zvukového modulu. Signál z pieza, následně usměrníme vyfiltrujeme a tímto sepneme klopný obvody který se v tomto případě chová víceméně jako spínač zvukového generátoru.
Usměrnění se nejčastěji provádí u analogových modulů rychlými diodami, které mají prahové napětí už od 0,1V v takovém případě občas postačí i 1N4148, ta ale bohužel někdy vynechá a proto se výborně osvědčily schottkyho diody, případně diody germaniové. Usměrnění se používá většinou ve formě jednocestného usměrňovače, ale velice často se používá i usměrnění ve formě zdvojovače. Dvojcestné usměrnění se nepoužívá. Po usměrnění signálu následuje filtrace, tu můžeme utvořit nejjednodušeji kondenzátorem, většinou svitkovým případně elektrolytickým o poměrně malých hodnotách řádově kolem 0,1uF, ale to je zase různé- záleží na snímači a na modulu jaký budeme používat- resp. na zvukových generátorech.

STRPENÍ PRACUJE SE NA TOM
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one