Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Elektronkový zesilovač podle AR

Po delší době jsem se zase do něčeho pustil, tak je nejvyšší čas o tom pěkně povyprávět.
Nebudu to tady dlouze natahovat, jednalo se znova o elektronkový zesilovač, ovšem tentokrát žádná pochybná internetová konstrukce, ale ověřený schéma z AR konkrétně z Praktické elektroniky. Celou konstrukci navrhnul teprve 16 letý student SPŠ. No vida, a potom že elektronky už dneska nikoho neberou. Vždycky když slyšim řečičky typu: Elektronky jsou křápy v životě bych s tim nedělal tady mám TDA2005 a mám stereo zadáčo, tak se mi dělá zle. Nejsem odpůrcem integrovaných obvodů ani v audiotechnice, ale přecijen elektronkovému zvuku se nic nevyrovná. Každopádně zpátky k tématu.
Samotný zesilovač mě zaujal už na obálce, kde byla jeho fotka. No a kde bych s popisem začal, asi těmi nejzajímavějšímy body. Zesilovač má klasický koncák s EL84 v Áčku s indikátorem vybuzení, což netvoří nic jiného než staré magické oko EM84. To jsou však poměrně známé fígle. O trošku zajímavější už je ale samotný předzesilovač tvořený dvěmi elektronkami ECC85, ty já sice nepoužil, ale o tom později. Předzesilovač je obohacen tónovými korekcemi, což je další + tohoto zesilovače. Na internetu totiž málokde najdeme jednoduchý zesilovač v A třídě, který by byl vybaven tónovou korekcí. Co se předzesilovače týče je patrno, že zesilovač zvládne zpracovat jak slabší úrovně signálů, jako jsou např. gramofony, krystalky atd atd... ale i zdroje jako je notebook, mp3 přehrávač a další. Aby nedocházelo k přebuzení zesilovače, má zesilovač dva vstupy. Kadžý pro jiné úrovně signálu.
Nápad tohoto zesilovače mě zaujal více než dost, takže následoval po přečtení článku směr bastlkšeft nakoupil jsem cuprex a potřebné věci, které chyběl - odpory. Sice jsem je doma měl ale byl jsem línej je hledat :) . Protože jsem chtěl zesilovač udělat do stereo provedení abych mohl přez něj poslouchat hudbu doma, musel jsem udělat dva plošňáky. S tím že jeden z nich jsem ochudil o část na které je usměrňovač a filtrační elyty. Pak následovalo dlouhé hledání patic, nakonec jsem je našel v bohem zapomenuté bedýnce ve sklepě :), nebyly sice do DPS ale s tím jsem si nelámal moc hlavu. Prostě se do cuprextitu vyvrtaly větší otvory a nazdar hodiny. Po vyleptání plošňáku jsem do něj nasázel patice důkladně zacínoval, potom kondenzátory, odpory, a jako poslední trimr a diody. Autor uvedl že všechny kondenzátory jsou na 100V kromě zdroje. I když by to stačilo, použil jsem raději kondenzátory na 250V i ve vazbách mezi anodami a mřížkami - jeden nikdy neví a jistota je jistota. Na obou vstupech jsou kondenzátory 100nF / 630V to opravdu vyloženě pro jistotu, i když by bohatě stačily jen na 400V, ale tyhle byly po ruce. Stejné kondenzátory jsem použil i ve vazbě mezi anodou koncové elky EL84 a obvodem magického oka. Přecijen u koncové elektronky už můžou lítat pěkné napěťové kopance. Co se tónových korekcí týče, jsou taky vázány s anodou první elektronky ECC85 kondenzátorem, takže v případě kondenzátorů v korekcích stačily kondíky jen na 32V :) napětí na nich ani při špičkách nijak dramaticky nestoupá, takže pohoda. Co se korekcí týče, zbylo po osazení vymyslet jak to udělat s potenciometry (50k). Protože zesilovač byl určen v mém případě pro stereofonní reprodukci, měl jsem na výběr ze dvou možností. Buď jsem mohl použít pro každý kanál sólo poťáky a nebo najít v zásobách tandemáky. Nakonec jsem se rozhodl pro tandemové potenciometry a to hned z několika důvodů. Za prvé cpát na každý kanál jednoduché poťáky by vypadalo divně a taky těžko by se trefily stejné úrovně nastavení. Druhá věc byla komplikace při montáži, zbytečné další vrtání do čelní desky, další knoflíky na osičky potenciometrů nehledě na to že jsem jednoduché poťáky 50k zrovna neměl, takže i cena. A třetí věcí, kvuli které jsem se pro tandemové potenciometry rozhodl bylo to že byly k dispozici hned ze šuplíkových zásob :) a hlavně to že jejich montáž zapojení atd bylo mnohem příjemnější než se motat s 6 potenciometry. Se třemi je to přecijen snažší :). Navíc to byly tandemáky z trošku lepší rodiny, hodnota páru byla vždy až na pár ohmů (méně jak 10) stejná což nehraje roli a nemá to vliv na kvalitu.
Co se předzesilovače týče, použil jsem místo elektronek ECC85 elky ECC83. Proč? No důvod je prostý- zatimco ECC85 jsou určeny do VKV částí elektronkových rádií a nevynikají tímpádem zrovna kvalitním zpracováním zvuku, tak ECC83 jsou přímo určeny do NF aplikací. Pouze jsem mírně upravil DPS - nezapojil jsem stínění :D :D a zvedl žhavící napětí na 12V.
Ohledně zdroje se také ještě zmíním. Jako zdroj anodového napětí 230V a žhavícího napětí 6V pro magická oka jsem použil staré tráfko z vraku elektronkového rádia. Usměrňovač zde byl použit klasický můstkový, já použil diody 1N4007 a filtrace 2x 100uF pro pentody není použit CRC člen a jde na jejich anody cca 245V. Po vyhlazení dvěma kondenzátory 100uF je anodové napětí vedeno ještě přes odpor 39k / 2W na kondenzátor 47uF /400V. Autor sice použil kondenzátor 47uF / 250V ale zase- jistota je jistota. Na tomto kondenzátoru je napětí cca 190 - 200V, které se využívá pro napájení anod triod. Zde jak je z textu patrné už byl CRC člen použit, protože předzesilovač je na zvlnění napětí velmi citlivý a projevovalo by se nepříjemným brumem v reproduktorech. Žhavení magických ok obstarává již zmíněné trafo z elektronkového rádia. Ostatní elektronky žhaví trafo 12V / 2,5A. Elektronky EL84 jsou žhaveny sériově, elektornky ECC83 logicky paralelně. Je vytvořen umělý střed ze dvou odporů 200ohm/ 2W, aby se zamezilo brumu ze žhavení. To je ke zdroji asi všechno.
Magické oko je zapojeno poměrně klasickým způsobem. Trimr pro nastavení citlivosti, odpor pro omezení napětí a proudu na mřížce oka. Usměrňovací dioda je zde použita stará germaniová GA201. Já použil GA206, ale samozřejmě lze použít i diody jako jsou GAZ51, OA9 a podobně. Nebo lze i v nejhorším případě použít schottkyho diody. Germaniové diody jsou použity proto, že na přiváděný signál reagují nejlépe a to díky nízkému přechodovému napětí - pohybuje se kolem 0,2 - 0,3V. U křemíkových diod jako jsou 1N4007 se toto napětí pohybuje až kolem 0,7V a očka by pak reagovala hůř. S germaniovými diodami se dosáhne velmi pěkné indikace vybuzení celého zesilovače.
Závěrem bych chtěl říct jen to, že zesilovač hraje velmi příjemně, pokud máme samozřejmě k dispozici kvalitní reprobedny s reproduktory s dostatečnou rezervou výkonu. Samozřejmě že elektronkový zvuk nepoznáme, pokud budeme jako zdroj hudebního signálu používat např. notebook. Ten má totiž v sobě polovodičový zesilovač, takže elektronky na kvalitu daného zvuku už velký vliv nemají. Nejlépe si totiž elektronkový zvuk lze vychutnat pokud používáme jako zdroj signálu např. gramofon a na vstup zesilovače přivedeme rovnou výstup z jehly. Pro takovéto signály je předzesilovač tvořen dvěmi ECC83. Pokud chceme zesilvoač krmit signálem z notebooku, případně jiného elektronického přehrávače je zde uzpůsoben druhý vstup, který má jako předzesilovač použitu už jen jednu ECC83, protože to už jsou dostatečně silné zdroje signálu. Tónové korekce fungují výborně, zesilovač má typické elektronkové zkreslení a proto je jeho zvuk mnohem příjemnější než např. u tranzistorů nebo u šumících a prskajících TDAček.

Celkový výkon mého zesilovače je 2x5W, používám třípásmové dřevěné reprobedny a poměrně kvalitní výstupní trafa. Zvuk je tedy hutný a kvalitní. Stavbu tohoto zesilovače, vřele doporučuji každému, kdo si chce vychutnat všechny přednosti Áčkových elektronkových zesilovačů. Schéma sem nedávám záměrně, abych se nechlubil cizím peřím. Kdo by si chtěl zesilovač postavit, ať si sežene Praktickou elektroniku 11 a 12/2010. Tímto bych chtěl autorovi zesilovače poděkovat za vynikající nápad, vtipnou jednoduchost celé konstrukce a na své provedení velice dobré parametry celého zařízení. :)
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one