Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Itronové hodiny -NOVÁ VERZE 2011

Protože jsem se delší dobu odmlčel, budu to teď muset napravit a začneme hned pěkně za tepla a to rovnou s itrony.

Výše je uveden článek s popisem konstrukce itronových hodin řízených CMOS obvody. Tyto hodiny byly ale poměrně nevzhledné a zapojení příšerný bastl. Protože mě tento fakt už delší dobu pil krev, rozhodl jsem se pro poměrně rozsáhlou rekonstrukci celého zařízení.
Protože u hodiny, které mají ukazovat pouze čas není zapotřebí procesoru, znovu jsem použil klasické CMOS čítače a dekodéry 4026. Hodiny jsou opět na dvou DPS. Tentokrát jsem ale itrony i obvody 4026 umístil na jednu desku a oscilátor se zdrojem na desku druhou. Tím jsem si jednak usnadnil problém s chlazením stabilizátoru napětí a zároveď odpadlo bláznivé drátkování ze spodní deska na horní abych mohl propojit jednotlivé nožičky itronu s ,,čtyřicetdvacetšestkou" .
Hodiny ( jak je vidno z fotek ) jsou opět konstruovány na dvou DPS umístěných nad sebe. Ano, hodiny jsou pro tentokrát maličko delší a širší než jejich první verze ( viz. dříve ). Nicméně pokud jde o vzhled celého zařízení je tento drobný nedostatek pouhou banalitou.
Itrony jsem znova použil klasické a asi nejsnáze sehnatelné IV-6. Byť jsem se marně snažil pro zobrazení hodin a minut sehnat IV-12 nebo IV-11, což se bohužel nepodařilo, zůstaly hodinám zobrazovače stejné jako dřív. Hodiny jsou tedy velmi podobné koncepce jako jejich předchůdce. Znovu jsem použil osvědčené zapojení od danyka a klasický oscilátor s obvodem 4060 a děličkou dvěma s obvodem 4013. Jako čítače a pomocné součástky už pak slouží jen 6x obvody 4026, pár diod 1N4148, několik odporů a trošku komplikovaný plošný spoj - není to však tak strašné.

Hodiny prošly změnou především ve zdrojové části. Původní verze byla napájena napětím 12V- včetně itronů, které jsem žhavil pouze 0,5V. To se projevilo na nízkém svitu itronů, což mě nenechávalo v klidu. Známá věc je, že tyto itrony jsou schopny pracovat s napětím až 70V ve špičkách při multiplexním provozu. Při statickém režimu zobrazování už svítí ale velice dobře při 15V. Napětí 15V ještě CMOS obvody snesou i když už jsme téměř na hranici ( záleží totiž na výrobci IO, některé firmy vyrábí CMOS obvody pro napětí až 18V, ale vzhledem k tomu že jsem použil obvody společnosti Texas Instruments bylo napětí 15V opravdu na hranici. Tolerance je do 15,5V), a další věcí bylo žhavení. Předchozí verze měla jako zdroj žhavení poměrně nepraktické zapojení s obvodem LM317 posílený tranzistorem SU161. Obě tytou součástky při paralelním žhavení itronů byla tak horké, že se na nich dala smažit vejce. Proto jsem se poohlédl po jiném řešení. Nápadů bylo hned několik - pomocí stabilizátoru 7805 vytvořit napětí okolo 5V a žhavit itrony sériově. To se bohužel ukázalo jako poměrně nešťastný nápad, protože itron ukazující desítky hodin se nerozsvítil vůbec, protože vlivem úbytků napětí na žhavících vláknech ostatních itronů bylo na jeho žhavícím vlákně pouhých 0,30V, což pro provozní teplotu katody je mizivě málo, takže svítil jen velmi slabě. Takže jsem tento zdroj nakonec nevyužil. Jistě by šlo udělat regulovatelný zdroj s tranzistorem a trimrem, jenže to by zase vyžadovalo chladící křídlo, a toho jsem se chtěl vyvarovat. Jako zázrakem jsem na ulici našel jednoho dne vrak starého videa, ve kterém byl itronový displej. Srdce zaplesalo mlsné oči zazářily a trafo bylo doma :) fungovalo na první zapnutí, s tím že dodávalo napětí 28V, 16V a 1,5V. Napětí 16V jsem použil pro napájení IO- se stabilizátorem 7815 a napětí 1,5V jsem pouze jednocestně usměrnil starou diodou KY705, čímž jsem napětí srazil na cca 1V, po připojení žhavení itronů napětí kleslo na 0,85V, což už pro paralelní žhavení itronů bohatě stačí. Spodní desku jsem využil pro oscilátor a zdroj, jak už bylo řečeno. Jak je ale z fotek vidět, jsou součástky pájeny přímo na spoje. To proto, že cuprextit je oboustranný a druhá měděná strana slouží jako chladič pro obvod 7815 - čímž jsem ušetřil místo potřebné pro chladič :). Hold šetřit se musí :D byť chladičů mám několik kilo :)

Mřížky itronů jsou pak chráněny odporem 2k, jako ovládací tlačítka jsou znovu použitá mikrotlačítka, už kvuli tomu, že u nich nehrozí zakmitávání.

Závěrem : Itrony při 15V vydávají poměrně intezivní a dobře viditelné světlo se žhavením cca 0,85V. Jediné co se na hodinách bude ještě upravovat je brzká výměna itronu zobrazujícího jednotky sekund- použil jsem léta používaný itron ze staré kalkulačky a s jasem světla na tom není příliš dobře. Ostatní itrony, kterými jsem hodiny osadil jsou nepoužité.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one