Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Marxův generátor

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, zda něco podobného zkusit, zvědavost mi ale nedala spát a pustil jsem se do stavby.
Hned zezačátku je potřeba upozornit všecny zvědavé halvy, že marxův generátor je velmi nebezpečné zařízení, které vytváří napětí řádově v desítkách až stovkách tisíců voltů a o ampérech ani nemluvě.
Jako budič je v tomto příápadě použit klasický oscilátor s CMOS 555, v tom schématu je snad všechno jasné.
Flyback je vysokonapěťové trafo z televize. Můžeme použít z černobílé i z barevné.
UPOZORNĚNÍ: V LCD televizi takové trafo nehledejte, nachází se pouze v televizkách s vakuovou obrazovkou. Pokud použijeme trafo z čenobílé TV odvineme primár a zalitý sekundár necháme tak jak je. Nový primár pak tvoří asi 5-10 závitů smaltovaným drátem o průměru 2,5mm - aspoň mě to tak fungovalo. Ale se závity je potřeba experimentovat, protože se nemusíme vždy trefit.
V případě že použijeme trafo z ČB telky je tranzistor nejlepší KD503 s pořádným chladičem a nejlépe ještě ventilátorem.
V případě že použijeme trafo z barevné telky nebo monitoru k PC musíme primár a sekundár hledat jak na to je v odkazu.

Některá trafa z barevných TV už mají tranzistor zabudovaný uvnitř, to je dobré si zjistit a zjistit i jeho provedení. Pokud se nám ale nepodaří sehnat trafo se zalitým tranzistorem použijeme zase KD503, nebo ještě výkonnější typ.

Odpory v generátoru mají hodnotu 2,2Mohm / 1W
Kondenzátory mají hodnotu 0,002uF / 20kV - nejlépe však na 30kV.
U kondenzátorů asi nezbyde nic jiného než si je vyrobit z alobalu a igelitu.
Ale je možné že se dají takové vysokonapěťové kondenzátory sehnat, jenom já o tom zatím nevím.
Usměrňovací dioda je vysokonapěťová cca na 20kV, ale je lepší když použijeme zase tak na 30kV. Takovou diodu si buď vyrobíme kaskádou diod 1N4007 - znova odkazuji na danyk.wz.cz, tam se dovíte jak na to v mnoha článcích. Nebo můžeme zkusit použít elektronku jako je např DY87, ale zde mám velké obavy, že by mohla vybouchnout. Elektrody jsou pak silné dráty o průměru cca 2-4mm.

UPOZORNĚNÍ!!!!! MARXŮV GENERÁTOR JE EXTRÉMĚ NEBEZPEČNÉ ZAŘÍZENÍ A V ŽÁDNÉM PŘPADĚ SE HO NEPOKOUŠEJTE STAVĚT, POKUD NEZNÁTE ZÁSADY PRÁCE S VYSOKÝM NAPĚTÍM. ZÁSAH TÍMTO ZAŘÍZENÍM ZNAMENÁ PRAKTICKY OKAMŽITOU SMRT. V LEPŠÍM PŘÍPADĚ BOLESTIVÉ POPÁLENINY KŮŽE A TĚŽKÍ ZDRAVOTNÍ POTÍŽE!!!!
PRO LIDI SE SERDEČNÍ CHOROBOU ZNAMENÁ ZÁSAH 100% SMRT!!!!!!!!

NENÍ URČENO ZAČÁTEČNÍKŮM!!!!!!!!

NEBERŮ ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOST ZA ÚJMY NA ZDRAVÍ A MAJETKU ZPŮSOBENÉ TÍMTO ZAŘÍZENÍM!!!!
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one