Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Mini teslův transformátor podle rayera

Před časem jsem narazil na malý tesláček z ČVUT. Vzhledem k tomu jak primitivní zapojení to je, jsem se rozhodl že si trošinku pohraju a malý tesláček si postavím jen tak pro plezír.

Základ tvoří oscilátor z tranzistoru SU169. Možná se dneska už mizerně shání, ale stačí vykuchat nějakou starší polovodičouvou telvizku od tesly a určitě ho tam najdete jak si vesele trůní na velkém chladiči (hledejte na tom velkém základním plošňáku ;) ).
Ve většině případů mu nic není a proto stačí tranzistor vyoperovat ven - a chladič samozřejmě taky, ten se ještě může hodit :-).

Oscilátor zapojíme podle schématu a cívky navineme podle obrázku v odkazu (viz. dole). Cívky L1 a L2 jsem vinul drátem 1,8mm - funguje to s nimi perfektně. Sekundár jsem pak vinul drátem 0,15 a trošku jsem to přeťápnul s počtem závitů. S 1000 závity mi to házelo jiskry asi 2cm jak je uvedeno v návodu. Určitě je to efektní. Napájení bylo 30V a proud cca 1,3A. Já jsem však navinul 1300z a jako hrot jsem dal alobalovou kuličku :-D. Světe div se, je to zajímavé ale kapacita kterou kulička tvoří z tohoto malého transformátorku vytáhla při 35V jiskry dlouhé asi 4cm. Tranzistor se už ale docela zahříval, takže dostal větší chladič a jako bonus větrák z počítače aby se lépe chladil...Jinak u odporu 150ohmů opravud doporučuju dodržet 1W zátěž (klidně i víc) Já pako jsem tam omylem narval odpor na 0,1W a jen jsem koukal co mi to v té tmě svítí žlutým světlem v oscilátoru a z čeho se to kouří :-D. Hned mi to ale došlo už podle smradu který se vesele linul po pokoji. Teslák jsem vypnul a odpor dal na zátěž 4W - i tak pěkně topí ale nekouří se z něj a ani neodchází po delší době takže pohodička a jiskřičkám zdar.

Další blbinka, která mě napadla někdy v říjnu 2009 byl malý inotový motor. No to už je o hodně větší zábava, než koukat na prskající kuličku z alobalu. Vzal jsem asi 15-20cm dlouhý kus drátku 0,15mm jemně jsem ho obtočil kolem hrotu transformátoru přicínoval a zapnul. No a vida tenký drátek pod vysokým napětí s sebou začal cvičit jak ženský na spartakiádě.
Pochopitelně sekundární cívka kolem sebe šíří elektromagnetické pole, které rozsvěcí doutnavky, zářivky, doutnavkové stabilizátory atd...samozřejmě pokud se chcete zbavit notebooku, ďigitálního foťáku, mp3 přehrávače, zformátovat disketu atd...stačí tyto věci pouze přiblížit k sekundární cívce a následně je za neustálého nadávání vyhodit do koše :-). Elektromagnetické pole, které se kolem každé takové hračky pracující s VN šíří tyto digitální věcičky spolehlivě ničí, spouštíme tesláky proto VŽDY v co největší vzdálenosti od nich.
No a pokud chceme naštvat sousedy, kteří v noci sleduji telku na analogovém vysílání stačí pouze spustit a nechat chvilku běžet. Bohužel digitální vysílání je proti tomuto rušeni poněkud imunní :-( ale ne vždycky :-). Hlavně set top boxy to dobře oblbuje :-D.

Ale to už jsou takové zlomyslnosti, které opravdu nedělejme. Navíc při delším provozu s iontovým motorem je všude po chvíli nepříjemně cítit ozon, který při elektrickém výboji vzniká.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one