Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

NF zesilovač ZETAWATT1420, vylepšená verze

Vloni v létě se mi dostal do ruky vrak tohoto zesilovače, vlastně to bylo jen šasi s plošňákem. Napadlo mě ho vyzkoušet a tak jsem pozapojoval všechno jak má být, ale hrál pouze jeden kanál, druhý ať jsem dělal co jsem dělal ne a ne naskočit. Zesilovač jsem proto rozebral a součástky schoval na pozdější dobu... no a ta přišla v lednu 2012.
O tomto zesilovači najde člověk na diskuzích plno kladného i záporného hodnocení. Někomu vhyovuje, někdo ho považuje v dnešní době čínských TDAxxxx za šmejd... asi věc názoru
Každopádně mi to nedalo a pustil jsem se do stavby. V době kdy tento zesilvoač vyšel byly teslácké MDA2020 na ne zrovna dobré technické úrovni. Rádo se to rozkmitávalo a bezdůvodně proráželo. Nicméně ke konci 80. let už byly MDA2020 vyráběny lépe, Tesla evidentně vychytala mouchy, které předchozí řady měly a tyto integráče už byly vcelku kvalitní. Samozřejmě že se jedná o pajc TDA2020 od SGS. Tak či tak, oba jak MDA tak TDA verze se dneska už hůř shánějí, ale některí internetové obchody je mají stále na skladě - např.Denkl, Tipa, Ges...
Já v šuplíkových zásobách měl jen ty starší verze MDA2020, tak jsem se rozhodl, pro koupi kompletně všech součástek nových. Abych alespoň trošku udržel nostalgičnost celého zařízení, veškeré součástky zesilovače jsou od Tesly. Ostatní už jsem použil co dům dal.

Vzhledem k tomu, že původním záměrem bylo udělat zesilovač z dobových součástek, ale zároveň ho zmodernizovat, použil jsem součástky, které v 80. letech byly, ale hůř se sháněly. Zapojení zesilovače zůstalo prakticky stejné - symetricky napájený zesilovač s třemi MA1458 v předzesilovačích, tandemovými poťáky, pro regulaci hloubek, výšek, hlasitosti a panoramy a koncák s MDA2020 pod společným chladičem. Na ten jsem měl kliku protože jsem ho měl z toho kdysi nalezeného vraku. Změna však nasatala především u přepínače vstupů. V původním zapojení byly použity přepínače isostat - spřažené. U těch je ale známo, že kontakty uvnitř oxidují a po čase ztrácí na kvalitě. Rozhodl jsem se tedy pro přepínání pomocí mikrotlačítek ovládajících obvody 4013, které už pak přes tranzistory KFY46 spínají relátka. A právě relátka mají na starost přepínání kontaktů. Použil jsem poměrně kvalitní relé od Siemense, takže jsem šel na jistotu. Obvody 4013, tak na ty jsem měl taky štěstí protože jsou vyrobeny v Japonsku ( je to na nich i napsáno :D ) - Toshiba. Na teslácké tranzistory se dá vsadit milion a fungovat budou, takže nebyl problém. Všechny tři vstupy jsou spínány takto. Stejným způsobem jsem provedl i celé zapínání a vypínání zesilovače. Jediným tlačítkem lze tedy zesík zapnout i vypnout. Signalizaci zapnutí a vypnutí obstarává v mém případě dvoubarevná LED- pokud je zesilvoač zapnutý svítí zeleně, pokud je vypnutý svítí červeně. Je tedy patrno že obvody 4013 jsou napájeny neustále, zatímco obvody zesilovače jsou od sítě odpojeny. To je řešeno tak, že celý přístroj napájí dvě trafa - jedno napájí pouze zesilovač a druhé ovládací obvody. Obě trafa jsou stejná 2x 12V a 1,3A. První trafíčko tedy běží non stop a napájí klopné obvody, které mají na starost celkovou obsluhu zesilovače. Po stisknutí zapínacího tlačítka sepne síťové relé druhé trafo a do zesilovače se tak přivede napájecí napětí.
Další změna je obvod zpožděného spínání reproduktorů. Protože zesilovač při každém zapnutí poslal do repráků dost silné lupnutí, rozhodl jsem se pro toto řešení. Vzhledem k tomu že mám troufám si říct, velmi kvalitní třípásmové reprobedny s poměrně kvalitními reproduktory, chtěl jsem je od toho lupance při zapnutí ušetřit. Obvod zpožděného sepnutí reprodkutorů není nic složitého- tvoří ho vlastně jen tranzistor BD677, relé se dvěma přepínacími kontakty, jeden odporový trimr, dva elektrolytické kondenzátory a jeden odpor. Vzhledem k tomu, že tento obvod pracuje na 12V, dopnil jsem ho ještě stabilizátorem a usměrňovačem, je tedy napájen přímo ze sekundáru trafa napájejícího zesilovač. Tento obvod reproduktory připojí po cca 3 sekundách, prodleva se dá ale regulovat trimrem. Zde jsem použil znova relátko od Siemense, protože jich mám dostatek. Odběr je díky kvalitnímu relé jen cca 50mA, což je ideální.
Třetí změna spočívá v doplnění indikátoru vybuzení. Použil jsem klasické obvody A277D. Jednak proto, že jsem chtěl opravdu co nejvíce zachovat dobové součástky, ale taky proto, že A277D mám cca 30 kusů nepoužitých, tak mi přišlo líto je nevyužít. Schéma celého indikátoru jsem okopíroval z hifi magnetofonu Tesla Condor. Místo obvyklých 12 diod je zde pouze 6 na každý kanál, ale průběh měření je v tomto případě naprosto lineární, takže o vybuzení máme nezkreslenou informaci.
Co se zdroje týče, bylo potřeba tu mít hned několik různých napětí a to pro zesilovač 2x 18V, pro napájení řídící logiky, indikátoru vybuzení a ventilátoru 12V, no a vzhledem k tomu že v budoucnu chci k zesilovači přidat i malý LCD displej, který bude informovat o úrovních nastavení tónových korekcí a hlasitosti, je potřeba mít i 5V pro budoucí PIC16F628. To ale až zbyde někdy chvilka času.
Zdroj pro zesilovač má pro filtraci použité dobové obří elektrolyty 5000uF/50V. Sice mají už řadu let za sebou, ale na kapacitě jim to nic neubralo a fungují naprosto spolehlivě. V tomto symetrickém zdroji je na každou větev použita LED dioda. Tyto LEDky zde obstarávají jakousi primitivní stabilizaci napětí.
Napětí 12 a 5V pak z druhého trafa obstarávají klasicke analogové stabilizátory 7812 a 7805. U obvodu 7812 je odběr asi 200mA max. a budoucí PIC s displejem budou odebírat řádově miliampéry, není tudíž potřeba nějak masivních chladičů. Při provozu je teplota na obvodu 7812 s mnou použitým chladičem asi 40 °C, což není nějak drastické.
Zesilvoač tedy tvoří celkem 5 desek s plošnými spoji: Deska zesilovače, zdroje, řídící elektroniky a obvodu indikátorů vybuzení, obvod opožděného sepnutí reproduktorů a deska s tlačítky a ledkami, které je přišroubovaná na čelní stěnu zesilovače. Deska s tlačítky a deska zesilovače je s deskou řídící elektroniky propojena vícežilovými kabely. Úmyslně jsem je nechal poněkud delší, aby byla snažší případná oprava.
Stavba celého zesilovače zabrala téměř 3 měsíce, nicméně výsledek stojí za to. Po zvukové stránce je na tom poměrně dobře, samozřejmě, že elektronkový zvuk to není, takže výsledný zvuk je řekněme ,,ostřejší" . Celkem dobře je na tom i po vzhledové stránce. Měl jsem štěstí, že se mi do ruky dostala celopechová skříň v provedení RACK. Takže zesilovač zvenčí vypadá vcelku moderně. Jen čelní desku jsem pro tuto skříň musel vyrobit. Původní byla k ničemu, protože se jednalo o starou přípojku kabelové televize. To ale bylo to nejmenší. Ustřihl jsem potřebný kus cuprextitu nalakoval na černo a použil jako čelní stěnu. Navíc cuprextit se lépe opracovává než plech :)
Je nutné při stavbě tohoto zesilovače dbát trošku větší opatrnosti. Pracuje se zde s obvody CMOS, které si moc nerozumí se statickou elektřinou, zemnící svody musí být všechny v jednom bodě upevněny, tak aby celou skříní zesilovače procházela zem - střed sekundáru transformátoru. To navíc funguje jako stínění, takže zesilovač nemá šanci se rozkmitat.

Na závěr moje hodnocení: Zesilovač, na to jak je spoustou elektroniků odsuzován zatím slouží velmi dobře, nedávno prošel i tvrdým testem, kdy jel téměř 10 hodin v kuse na plno a i přesto vydržel. Po zvukové stránce je na tom poměrně dobře, navíc má čtyři vstupy s různou úrovní zesílení, takže bezproblémů mi zvládá baskytarový snímač což znamená, že baskytara hraje klásně hlasitě z repráků, zvládá bez problému mikrofon, mluvené slovo přenáší bez znatelného zkreslení, gramofon mu také nedělá problém a v neposlední řadě digitální přehrávače zvládá bez problémů také. Tímto hodnotím zesilovač kladně a troufám si říct, že je to kvalitní zesilovač pro domácí poslech, nebo ozvučení menších místností. Vše také záleží na použitých reproduktorových soustavách.

Parametry:
Výkon: 2x 15W
Frekvenční rozsah 30Hz - 20kHz
Napájecí napětí 2x 18V s maximálním odběrem cca 2A
Regulace: Hlasitost, panorama, hloubky, výšky
Počet vstupů: 4
Polovodiče: MDA2020-2x, MA1458-3x, A277D-2x, 4013-2x, integrované usměrňovače - 2x, 7812, 7805, BD677, KY130/80

SCHÉMATA NA POŽÁDÁNÍ POŠLU MAILEM V PDF!!!
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one