Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Numitronové hodiny s jedním numitronem

Letos na jaře se mi do ruky dostaly tři asi nevzácnější zobrazovače, jaké jsem kdy měl- a sice numitrony. Tyto zobrazovače patří spíše do éry digitronů, takže už jsou taky pěkná historie. A co to numitron je? Numitron je nejčastěji sedmisgmentový zobrazovač, který funguje na principu žárovky - segmenty jsou žárovková vlákna. Tvarem připomínají itrony. Spokojí se většinou s poměrně nízkým napětím a docela malým proudem na segmentech. V mém případě to je 5V napájecí napětí a cca 15mA proud jednoho segmentu. Vzhledem k tomu že jsem měl pouze tři tyto zobrazovače, běžné hodiny nebyly možné. Musel jsem tedy hledat nějaké jiné uplatnění jak je využít. Byť nerad jsem musel znovu sáhnout po mikroprocesoru - tentokrát po procesoru PIC16F84Am který pro tyto primitivní hodiny stačí.
Tyto hodiny obsahují pouze jeden zobrazovač, na kterém se postupně střídají číslice indikující desítky hodin, hodiny, desítky minut a minuty. Pozici na jaké se hodiny nachází indikují 4 LED diody. Aby byly hodiny ještě o něco zajímavější podsvítil jsem numitron modrou 3mm LEDkou a celé hodiny vyřešil na dvou deskách s plošnými spoji. Přičemž na spodní desce je procesor s ostatními součástkami a tlačítkem pro nastavení času ( čas se nastavuje na každé číslo zvlášť jediným tlačítkem ) a na horní desce je pouze numitron. Obě tyto desky jsou propojeny několika drátky, které připojují mikroprocesor k numitronu a přivádí zároveň společné napájecí napětí + 5V k numitronu. Ten fakt, že procesor i numitron jsou napájeny 5V a celé zařízení má poměrně nízkou spotřebu umožnilo napájení z USB notebooku, takže hodiny lze napájet i počítačem, pokud zrovna není po ruce zásuvka. Celkově se nejedná o nějak složitý obvod, víceméně obsahuje pouze stabilizátor 7805 ( který při použití USB jako napájecího zdroj vynecháme ), procesor PIC16F84A, několik odporů a 4 LED diody + samozřejmě krystal k procesoru v tomto případě 4MHz.
Celé zapojení i s programem pro procesor a video mých hodin je zde:
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one