Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Tranzistorový DV / SV přijímač

Jedná se o fígl starý už několik desetiletí. Laděný obvod tvoří celkem 3 cívky na feritovém jádře s daným počtem závitů, začátky vinutí jsou označeny tečkou. Další nezbytnou součástí jsou otočné kondenzátory 360pF a 720pF- nejlépe vzduchové. Kondenzátorem 360pF poměrně spolehlivě překrýváme jak středovlnné tak i dlouhovlnné pásmo. Kondenzátorem 720pF pak řídíme zpětnou vazbu a vzájemné slaďování. Jako vstupní zesilovač je využit vysokofrekvenční FET tranzistor BF245. Demodulátor je pak vyřešen jednoduše dvěma germaniovými diodami GA201 - 207. Klidně můžete použít i diody jako GAZ 51 a podobně. Rozhodně ale nemá moc velkou cenu cpát tam křemíkové diody kvuli přechodu P-N 0,7V. U germaniových diod je to pouze cca 0,3V, takže se hodí mnohem víc než křemíkové. Zkusil jsem tam dát jen tak pro zkoušku místo dvou GA206 2x 1N4148- hlasitost se podstatně snížila a o citlivosti ani nemluvim. Takže germaniové diody jsou dá se říct podmínkou. I když s VF křemíkovými diodami by to možná mohlo hrát taky, protože předpětí tu je. Koncový zesilovač je vyřešen pomocí dvou NPN tranzistorů v originále byly germaniové - což jsem dodržel a sice typy 102NU71. Zase mají menší saturační napětí než křemíkové, ale tady už to není tak kritické. Klidně lze použít obyčejné plastové krámy jako je BC547 a jim podobní. Pokud chceme poslouchat na sluchátka, nejlépe použijeme vysokoohmová, ale na mušličky od empice to hraje taky - ale hlasitost je menší. Pokud chceme poslouchat rádio z repráku, je potřeba koncový tranzistor dát o něco výkonnější - např. KF507 (je to sice VF tranzistor, ale na tohle hraní jako koncák pro maličký repráček stačí. Reprák by měl mít tak cca 0,5W při použití KF507 apod. není také od věci tranzistor chladit.) Každopádně nemůžeme čekat žádné zázraky co se hlasitosti týče. Pokud nechceme tranzistor příliž přetěžovat - obzvlášť pokud jsme použili germaniový tranzistor, je potřeba v případě použití repráčku použít malé výstupní trafíčko. Stačí i malý síťový trafko 230 / 9V - 200mA, ale není to kritické. Trimrem 100k nastavujeme největší zesílení. Přepínačem pak přepínáme rozsahy DV / SV.

Co se týče selektivity přijímače, není to tak hrozné kupodivu. Chytil jsem s tím británii, nějaké rusáky, Polsko, samozřejmě ČRo 2 Praha a na dlouhých vlnách toho taky není málo. Takže jako solidní jednoduchý přijímač vzdálených stanic poslouží dobře. Je však potřeba upozornit, že těchto výsledků jsem dosáhl tady v Českých Budějovicích. Jak tomu je jinde to nevím.

Napájecí napětí je 5-9V, odběr se sluchátky asi 80mA s repráčkem cca 150mA, ale je to různé podle použitých součástek.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one