Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Krystalka s regulátorem hlasitosti

Krystalka s regulátorem hlasitosti - podle názvu by se mohlo zdát, že pujde o složitější krystalku, není však čeho se bát. Počet součástek je stejný jako u předchozí krystalky, pouze jsme vynechali cívku. A teď, jak tato krystalka funguje: Na anténu dopadají rádiové vlny - vysokofrekvenční napětí. To však nepřivádíme do cívky, ale do jednoho z bočních vývodů potenciometru. Běžcem potenciometru poté otáčíme a tím měníme velikost napětí, které přivádíme na diodu. Pokud otočíme běžcem potenciometru k vývodu který je napojen na anténu bude hlasitost vyšší. Pokud otočímě běžcem k vývodu který směřuje k uzemění bude hlasitost menší. Je to jednoduché běžcem regulujeme velikost vf. napětí, které dopadá na diodu, pokud otočíme potenciometrem směrem k uzemění, nedostává se do diody žádne vf. napětí a odvádíme ho tedy do země a proto je hlasitost na nule. Je to vlastně jednoduchý odporvý dělič jehož hodnotu můžeme měnit.

A teď ke stavbě. Diodu použijeme znova germaniovou z řady GAxxx, potenciometr je běžný lineární otočný s hodnotou 10k. Kondenzátor znovu není nutný, slouží pouze pro lepší reprodukci zvuku a má hodnotu od 1 do 10nF. Sluchátka znovu používáme vysokoohmová.
Zdířky LSP1 - anténa, LSP2 - uzemění, LSP3 a LSP4 sluchátka.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one