Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Krystalky - co si připravit

Krystalka je nejstarším typem rádia. Na počátku 20. let 20. století byla krystalka nejběžnějším přijímačem mezi lidmi. Kvalitní přijímače byly velmi drahé ( ani krystalky nebyly laciné, ale v porovnání s tehdejšími elektrickými přijímači byla jejich cena ucházející) a proto si je nemohl každý dovolit. Krystalky proto přinášely několik výhod. Je potřeba si uvědomit, že v tehdejší době bylo rádio žhavou novinkou a poslechnout si zprávy chtěl každý. Krystalky proto přinášely výhodu v tom, že byly poměrně laciné, obsahovaly minimum součástek a nepotřebovaly žádný zdroj elektrické energie.
Dnes do krystalek používáme pro detekci rádiového signálu (= přeměna rádiových vln na zvukové) germaniové nebo tzv schottkyho diody. V minulosti ale tyto součástky neexistovaly a proto se používaly k detekci krystaly galenitu - odtud název krystalka.

A co si tedy připravit pokud si chceme krystalku postavit:

1) Kvalitní sluchátka - na sluchátka od mp3 přehrávače nám krystalka s největší pravděpodobností hrát nebude - důvodem je jejich malá citlivost. Budeme tedy potřebovat citlivější sluchátka. Ale kde je sehnat? Ideálním řešením jsou tzv. VYSOKOOHMOVÁ sluchátka. Ta se už bohužel nevyrábí řadu let, naštěstí na mnoha burzách, nebo v bazarech, u vetešníků atd. se jich ještě povaluje dostatek. Většinou je jejich cena řádově v desítkách korun. V nouzi můžeme použít sluchátkovou vložku z telefonu.

2) Cívky - cívky ke krystalkám si budeme většinou navíjet sami, takže o těch se nebudu rozepisovat.
3) Germaniové diody - dnes se už nevyrábějí a proto bude možná problém je sehnat. Nicméně dají se koupit zase na různých burzách, od různých radioamatérů, dokonce i některé internetové obchody se starými součástkami je mají - např. na stránkách denkl.cz
Pokud se nám nepodaří germaniovou diodu sehnat, dá se použít i tzv. Schottkyho dioda, ale musíme se smířit s tím že kvalita krystalky a především zvuku bude mizerná.
4) Otočný kondenzátor - dnes rovněž hůře sehnatelná součástka, získáme ho podobným způsobem jako germaniové diody, nebo sluchátka, případně není problém ho vyrabovat z nějakého starého rádia.
5) Svitkové nebo keramické kondenzátory, ty budeme postupně využívat pro různé úpravy a vylepšování krystalek.


Pokud se podařilo všechno sehnat, tak směle do stavby :)
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one