Jmenuji se Franta, narodil jsem se 26.6.1991.
Elektronikou se zabývám asi od 8 let. Asi od 13 let mě fascinují elektronky a veškerá vakuová elektronika, jako jsou digitrony itrony a podobně.

Mezi mé další zájmy patří rybařina, RC modelářství - auta se spalovacím motorem, pinčes, hraju na bicí, baskytaru a klávesové nástroje - syntezátory, keyboardy atd..

Oblíbené hudební styly: Rock, bigbeat, reggae, ska, dnb, synthpop, metal, celtic, 80. léta
Oblíbení interpreti: Iron Maiden, Kabát, Totální nasazení, Crystal Fighters, Bob Marley, Pet shop boys, Modern talking, Kombi, Enya a Enigma.
Mám rád vodní dýmky a sbírám elektronková rádia.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Nejjednodušší krystalka

Takže první krystalka, kterou si pokusíme sestavit obsahuje pouze 3 součástky, z nichž jedna není nutná. Budeme k ní potřebovat - cívku ( o té si povíme víc níže), germaniovou diodu GA201 nebo podobnou a kondenzátor s hodnotou 1 - 4,7nF - ten můžeme vynechat, slouží pouze k menší úpravě zvuku* .

Cívku pro tutou krystalku si navineme na ruličku od toaletního papíru. Použijeme smaltovaný drát, který se používá např do transformátorů s průměrem ideálně od 0,3 do 0,6mm. Na ruličku navineme rovnoměrně vedle sebe 80 - 100 závitů. Cívku vineme pečlivě tak, aby se nám nikde drát nekřížil, nejen že by cívka nefungovala tak jak má, ale také by nebyla tak hezká a přecijen se snažíme o co nejhezčí konstrukci.

Na zdířku označenou LSP3 připojíme cca 5m drátů- stačí obyčejný zvonkový drát. Do zdířky označené LSP4 připojíme uzemění - drátek omotaný kolem ústředního topení - tam kde není na topení lak, nebo na kovová futra dveří - také tam kde není lak.
Do zdířek LSP1 a LSP2 připojujeme sluchátka.

A jak to funguje? Na anténu nám dopadá signál nejsilnější rozhlasové stanice v pásmu středních vln. Dnes s největší pravděpodobností chytneme pouze Český rozhlas 2 Praha. Cívka zde také není nezbytně nutná ale zlepšuje kvalitu příjmu v místech kde je slabší signál. Do diody GA201 přichází radiové vlny, ta je přemění ( demoduluje ) na zvukové a my můžeme ve sluchátkách tedy bez problémů poslouchat rádio.


POZOR!!! Krystalky jsou nejprimitivnějším přijímačem, nepotřebují ke své činnosti žádné zdroje elektrické energie. Jsou tedy závislé na tom, jak silný signál v místě, kde budeme krystalku používat je.
Navíc krystalky nemají žádný zesilovač, proto není možné očekávat nějak hlasitou reprodukci.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one